Coding in All Educational Context

Coding in All Educational Context  (07-11/10/2019)

1.İÇERİK

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen Avrupa Birliği Erasmus+ programı kapsamında okulumuzda yürüttüğümüz KA101’’ SELFY-Self Education Lets Freedom to Youngs’’ projesi dahilinde planlanan ‘’Coding in All Educational Context’’ adlı Eğitim faaliyetimiz 07-11 Ekim tarihleri arasında Paris/ FRANSA’da gerçekleştirildi.

Kodlama ile ilgili Eğitim Faaliyetine okulumuz öğretmenlerinden Sevim Örs,Esen KUVVET,Ebru TOPAÇLIOĞLU,Hatice SAĞLAM,Elvan ŞAHİNTAŞ ve Yıldız KARA katılmışlardır.Paris/Fransa’da gerçekleştirilen eğitim faaliyetinde katılımcı öğretmenlerimiz

Kodlama eğitimini Avrupa boyutunda tanıyarak Kodlamaya Giriş,

-Tüm eğitim alanlarında Kodlama ,Kodlama ve Scratch Programlama,

-Bilgisayar ve Programlama Dilleri,

-App Inventor,

-Ball Bounce, Digital Doodle,

-Ardunio,Ardunio ile projelendirme ve eğitimde kullanım durumları konuları üzerine beş günlük bir eğitim aldılar.

Eğitim kurumu Ziyareti ;

Katılımcılarımız ayrıca Paris’te Elektronik ve Mühendislik, Telekomünikasyon, Bilgisayar Bilimleri üzerine Master ve Yüksek Lisans eğitimi veren, BT dünyasının kilit alanlarında bugünün ve yarının mühendislerini yetiştiren  ‘’Institut Superieur d’electronique de Paris-ISEP ‘’eğitim  enstitüsünü ziyaret ettiler. Katılımcılarımız ziyaret süresince enstitünün çalışmalarını ve projelerini gözlemleme fırsatı bularak ilerde Enstitü ile olası bir ortaklık sürecinin temellerini attılar.

Paris Trabzonlular Dernek Ziyareti ;

Katılımcılarımız  ,Paris’te Paris Trabzonlular derneğini ve Paris’in tarihi ve turistik yerlerini ziyaret ederek kültürel ve sosyal etkileşim, dil becerisi geliştirme alanlarında da deneyim kazandılar.

2.KAZANIMLAR

Kodlama ve Bilgisayar Bilimleri Eğitim ortamına nasıl entegre edilir?         

                               

Kodlama diğer adıyla programlama kelime anlamıyla belirli şartlara ve düzene göre yapılması öngörülen işlemlerin bütünü anlamına gelir. Programlama bilgisayara ya da elektronik devre ve mekanik sistemlerden oluşan düzeneklere bir işlemi yaptırmak için yazılan komutlar dizisinin bütünü veya bir kısmı olarak tanımlanır.

Kodlama dilleri nelerdir?

Diller seviyelerine göre ayrılır ve her biri kendi içinde farklı metotlar barındırır:

Çok yüksek seviyeli diller : VisualBasic, VB.NET, Acces, Foxpro
Yüksek seviyeli diller: Pascal ,Basic, Fortran
Orta seviyeli diller: C ,C++, C#, Java, ADA
Düşük seviyeli diller: Assembly
Makine dilleri: Bilgisayarın çalışma dilleri 1 ve 0’lardan oluşur.

Kodlama nasıl yapılır? Nasıl öğrenilir?

Kodlamayı gözünüzde büyütmeden öğrenebilmek için doğru programlardan başlamak gerekiyor. Temel programlama dilleri olan C, C++ veya Java, başlangıç için uygundur.

Başlangıç aşamasında kolay ve kısa komutları öğrenmeye çalışın. İlk aşamayı geçtikten sonra ücretsiz eğitim videoları olan çevrimiçi kursların videolarını izleyebilirsiniz. Aşama kaydetmek için zaman ve çaba gerekiyor.

Kodlama dersleri için siteler

Eğitim için Codeacademy, Udacity, W3Schools, Google Developers, Code.org, edX, Coursera, Udemy gibi siteler başlıca online eğitim veren sitelerdir.

App Inventor

Cep telefonunda oyun oynamaktansa kendi uygulamalarınızı geliştirebileceğiniz bir araç!

App Inventor blok tabanlı bir mobil uygulama programlama aracıdır. Çocuklar yap boz birleştirir gibi kod bloklarını birleştiriyor, oyunlar, uygulamalar yapabiliyor. Her gün daha da gelişen App Inventor ile son derece gelişmiş mobil uygulamalar yapabiliyorlar. App Inventor ile şimdilik sadece Android uygulamaları geliştiriliyor. Kullanıcılar uygulamalarını Play Store’a koyarak gelir kazanma ve daha da önemlisi Dünya’ya açılma fırsatı kazanıyorlar. Telefonda uygulamalarını sürekli tanıtma ve kullanma şansı buluyorlar.

App Inventor önemlidir, çünkü:

  • Kod yazmayı kolayca öğretir.
  • Algoritma kavramını öğretir.
  • UI, UX konularında küçük yaşta deneyim kazanır.
  • Paylaşmayı ve projelere eleştirel yaklaşımları görür.
  • Sensörleri ve telefon mekanizmalarınız tanır, bilgi sahibi olurlar.
  • Eğlenir.

 

3. Katılımcılar için Paris tanıtım Kitapçığı ;

https://www.storyjumper.com/book/index/73129785/5d93bb8a6e18d

 

Fotoğraflar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Selfykal.com